WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
Tekst: E. Nizińska
Fot. H. Roszkowska, E. Nizińska, Sz. Kucharski
Chwile, jakie pozostawały pomiędzy głównymi imprezami obchodów 140-lecia Hoffmanowej, uprzyjemniały liczne wystawy i wydarzenia towarzyszące. Wszystkie były przygotowywane w taki sposób, by zainteresować zarówno obecnych uczniów szkoły, jak i przybyłych na uroczystości gości, w tym absolwentów szkoły z różnych lat.

Szkołę sprzed lat przybliżał pokaz slajdów i wyłożone szkolne kroniki. Otwarta została również sala tradycji, a w niej historia zapisana w przedmiotach: starych sprzętach z pracowni fizycznej, dyplomach z lat sześćdziesiątych XX wieku, wywieszkach, odkręcanych z drzwi sal w budynku przy ul. Emilii Plater 29 tuż przed wyprowadzką, czy w bardziej współczesnej kolekcji Hoffmaniackich toreb, przygotowywanych od jakiegoś czasu dla opuszczających szkołę maturzystów. Nawiązaniem do pierwszego pikniku dla absolwentów, który odbył się 14 czerwca 2014 roku, była sala wspomnień. Przygotowujący ją uczniowie, wydrukowali krótkie wspomnienia pozostawione przez absolwentów podczas pikniku, o spisanie własnych poprosili także uczniów obecnych klas trzecich. Oczywiście także tym razem wystawione było pudełko, gdzie chętne osoby mogły wrzucić krótkie historie ze swoich szkolnych lat.

Wspomniany już projekt „Pranie” połączył różne grupy wiekowe i zawodowe. Na kolorowych sznurkach wisiały listy zaadresowane „do absolwenta”, „do zakochanej”, „do studenta SGH”, „do aspirujących lekarzy”, „do fana Gwiezdnych Wojen” i wiele innych. Przygotowana papeteria zachęcała do napisania paru słów od siebie.

Jubileusz okazał się dobrą okazją, by zagospodarować białe dotychczas ściany długich szkolnych korytarzy. Pojawiła się mapa „Tu byliśmy”, na której zaznaczono miejsca odwiedzone przez Hoffmaniaków w ramach zagranicznych szkolnych wycieczek i projektów edukacyjnych od 2009 roku. Ich liczba jest imponująca i wciąż się powiększa – na szczęście możliwe jest nanoszenie kolejnych „punktów”. Uzupełnieniem mapy było slajdowisko „klub podróżnika” i wystawa zdjęć z wyjazdów: od Francji po Gruzję, od Norwegii po Izrael.
Utalentowani uczniowie zaprezentowali wykonane przez siebie fotografie na wystawach umieszczonych w korytarzach, w szkolnej ciemni urządzono wystawę zdjęć – zwiedzało się ją z latarką w ręku, samoprzylepnymi kartkami można było wskazać najbardziej interesujące dzieła. Również nauczyciele mieli okazję do pokazania swoich zainteresowań (przy pomocy fotografii i rekwizytów), rozwijanych „po godzinach” pracy. Z kolei konkurs „w cztery oczy” był niełatwą propozycją rozpoznawania nauczycieli po zdjęciach oczu.

Prezentowany fotoreportaż to nie tylko prezentacja wystaw i wydarzeń towarzyszących, ale przede wszystkim próba sportretowania ludzi, którzy 21 listopada przyszli do szkoły, by wspólnie świętować 140-lecie istnienia Hoffmanowej.

2008 - 2017 Copyright @ IX Liceum Ogólnokształcące im. K. Hoffmanowej. Stronę realizuje Halina Roszkowska