Weimar to niewielkie miasteczko,w którym skupiało się jak w soczewce niemieckie życie kulturalne okresu klasycyzmu i romantyzmu. Była to stolica muzyki, literatury, filozofii, mody, malarstwa i architektury. Do dziś pozostało tam wiele śladów po twórcach najlepszego okresu w historii niemieckiej kultury.
Rok 1991 był dla Polski wyjątkowy. Wtedy polska dyplomacja stanęła na nogi. Powstał Trójkąt Wyszehradzki, Trójkąt Weimarski, weszliśmy do Rady Europy, a negocjacje z Komisją Europejską i NATO nabierały tempa. Wszystko to za sprawą ministra spraw zagranicznych Krzysztofa Skubiszewskiego. Tak było dwadzieścia lat temu.
Trójkąt Weimarski powstały z inicjatywy Niemiec był dla Polski sojuszem nobilitującym i dopingującym do rozwoju. Stawiał Polskę obok dwóch najważniejszych państw w Europie, które stworzyły Unię Europejską – Francji i Niemiec. I mimo, że dziś, kiedy wszyscy jesteśmy częścią jednej Europy, Trójkąt po okresie zapomnienia ledwo żyje i jest raczej pieśnią przeszłości, to jest to przeszłość, o której warto pamiętać.
Projekt edukacyjny „Trójkąt Weimarski. Reaktywacja!” ma za zadanie połączyć te dwa oblicza Weimaru. Uczestnicy projektu piszą w „Gazecie Weimarskiej” o politycznym Trójkącie w dwudziestą rocznicę jego powołania i o Weimarze kipiącym nowymi ideami w XVIII i XIX wieku.
Finałem projektu jest wycieczka do Niemiec aby zobaczyć miasto, gdzie tworzył Cranach, Goethe, Bach, Liszt, Schiller, Nietzsche, Velde, Gropius i uszczknąć odrobinę tego inspirującego klimatu, który tam pozostał.
Adam Rębacz
837 km stąd leży Weimar
Tekst: Olga Wójcik
27 marca 2011
Trasa: Warszawa - Krzyżowa
Długość: ok. 410 km
Środek transportu: autokar
Cel: Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego
Wyjazd: 7.00
Dojazd: 15.00 z minutami
Ilość postojów: 3 (stacja benzynowa, McDonalds, stacja benzynowa)
Warunki pogodowe: słoneczny dzień, chwilami lekkie zachmurzenie
Opis podróży:
Jedziemy, jedziemy, jedziemy, dojechaliśmy.
Późnym popołudniem intensywne zwiedzanie terenów byłego majątku rodziny von Moltke. Niepozorny Dom na Wzgórzu z wielką antresolą wychodzącą na szczere pola. Cztery ściany obciążone losem ludzi i świata.
28 marca 2011
Trasa: Krzyżowa - Weimar
Długość: ok. 432 km
Środek transportu: autokar
Wyjazd: 9.00
Dojazd: 16.20
Ilość postojów: 3 (stacja benzynowa, stacja benzynowa, stacja benzynowa)
Warunki pogodowe: słoneczny dzień
Opis podróży:
Jedziemy, jedziemy, jedziemy, dojechaliśmy.
Spacer po uliczkach cichego Weimaru. Przed naszymi oczami rozciągają się setki malowniczych perełek architektonicznych, rozświetlonych słońcem. Następnie Muzeum Bauhausu- małe, zbyt małe jak na siedzibę tak fascynującego odłamu modernizmu. Dwie godziny zwiedzania i po wszystkim.
29 marca 2011
Trasa: Weimar-Lipsk
Długość: ok. 130 km
Środek transportu: autokar
Wyjazd: 12.00
Dojazd: 14.15
Ilość postojów: 0
Warunki pogodowe: słoneczny dzień
Jedziemy, jedziemy, jedziemy. Dojechaliśmy.
Zaraz po śniadaniu udaliśmy się do uroczego parku nieopodal starówki, gdyż pierwszym punktem naszego programu było zwiedzanie domu Franciszka Liszta - niedawno odnowionego według oryginału sprzed lat, otwartego zaledwie od 3 dni. Po południu pojechaliśmy się do Lipska, aby zobaczyć miejsce spoczynku Jana Sebastiana Bacha, znajdujące się w kościele św. Tomasza. Po prawie dwugodzinnej przerwie przez pół godziny spacerowaliśmy wąskimi uliczkami tamtejszej starówki, zatrzymując się przy ciekawszych zabytkach architektury.
30 marca 2011
Trasa: Weimar - Warszawa
Długość: ok. 837 km
Środek transportu: autokar
Wyjazd: 9.15
Dojazd: 23.25
Ilość postojów: 6 może 7 (stacja benzynowa, stacja benzynowa,….)
Warunki pogodowe: słoneczny dzień/bezchmurna noc
Jechaliśmy, jechaliśmy, jechaliśmy, jechaliśmy, jechaliśmy, dojechaliśmy.
Zdjęcia Oli Szubskiej
Zdjęcia Michała Caputy
|