#KRAKÓW_3E
Maciej Głogowski, Aleksandra Ksionek
Hoffmanowa. Trzecia klasa. Jesień. Kraków. Takie skojarzenia powinny przychodzić na myśl każdemu maturzyście naszego liceum. Tradycją szkoły jest coroczny wyjazd edukacyjny do Krakowa. Organizowana przez uczniów wycieczka na długo pozostaje w pamięci każdego hoffmaniaka.
W tym roku przyszła nasza kolej. Odpowiedzialność za organizację i przebieg wycieczki została powierzona w nasze ręce. Chcemy Państwu przedstawić zadania, których musieliśmy się podjąć i opisać wyjazd z perspektywy pilotów.
Wyjazd klasy 3E odbył się w dniach 19-22 października 2014 r. Jednak przygotowania rozpoczęły się o wiele wcześniej. Musieliśmy dokonać rezerwacji muzeów, ułożyć plan wycieczki oraz zaplanować trasę zwiedzania. Nasze zmagania okazały się mozolną i ciężką pracą. Gdyby nie hektolitry wypitej kawy i godziny spotkań, pewnie nie sprostalibyśmy temu zadaniu. Po wycieczce utwierdziliśmy się w przekonaniu, że nasze wysiłki nie poszły na marne.
Dzień pierwszy. Niedziela.
#pociąg #intercity #ciepło #brak_opóźnienia #Kraków # słońce_w_całym_mieście #nie_widziałeś_tego_jeszcze #popatrz!
Tego dnia dowiedzieliśmy się wiele o historii Krakowa, jego założeniach urbanistycznych oraz zwiedziliśmy jedną z najbardziej charakterystycznych dla Krakowa budowli – Kościół Mariacki. Nasz pierwszy dzień zwiedzania zwieńczyliśmy wspaniałym recitalem w Piwnicy pod Baranami. Mieliśmy przyjemność wziąć udział w występie Tamary Kalinowskiej, która specjalnie dla nas zagrała kilka swoich najlepszych utworów, opowiadając przy tym o swojej karierze.
PLAN DNIA:
07:30 ZBIÓRKA na Centralnym
11:26-12:30 przyjazd + czas na kawę na Rynku
Referaty :
Planty, barbakan, bramy miejskie;
Informacje na temat Krakowa, powstanie miasta, jego przemiany i rozwój
14:30-16:30 Zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Historycznego Krakowa w podziemiach Rynku
Referaty:
Rynek Starego Miasta- założenia urbanistyczne, wybrane kamienice, historia
Kościół Mariacki + Ołtarz Wita Stwosza
17:30 Zwiedzanie Kościoła Mariackiego
18:00 Przerwa na obiad (każdy we własnym zakresie)
20:00 Piwnica pod Baranami – recital Tamary Kalinowskiej
Dzień drugi. Poniedziałek.#matematyka #mecz_matematyczny #szarlotka_z_lodami
Tuż po śniadaniu wybraliśmy się do V LO im. I. Witkowskiego, żeby z jego uczniami rozegrać mecz matematyczny. Po ponad czterogodzinnej zawziętej i wyczerpującej (!) rywalizacji pomiędzy zespołami złożonymi z uczniów obu szkół, udaliśmy się na dalsze zwiedzanie miasta. Aby poznać Kraków nie tylko z perspektywy turystów zwiedzających zabytki, zorganizowaliśmy wieczorek literacki w kawiarni, na którym czytaliśmy i omawialiśmy twórczość krakowskich artystów z różnych epok, takich jak: Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Wisława Szymborska, Kazimierz Przerwa-Tetmajer i Tadeusz Kantor.
PLAN DNIA:
8:00- 12:30 Mecz matematyczny
13:30- 14:20 Zwiedzanie Collegium Maius z przewodnikiem
Do 16:00 przerwa na obiad (we własnym zakresie)
Zwiedzanie i referaty :
Kościół św. Anny
Kościół św. Piotra i Pawła
Kościół św. Andrzeja
Kościół Dominikanów
Referat: Uniwersytet Jagielloński
20:00-22:00 Wieczorek literacki w kawiarni „Pieprz i Wanilia”
Dzień Trzeci. Wtorek.#dzień_żydowski #jarmułki #synagogi #zapiekanki #czas_wolny #śmierć_na_kanapie
Mówi się, że najładniejszą dzielnicą Krakowa jest Kazimierz. Mieliśmy okazję sami się o tym przekonać. Na naszej trasie znalazło się wiele synagog. Jednak głównym punktem zwiedzania była Fabryka Schindlera, znajdująca się na Podgórzu (najbardziej modnej obecnie dzielnicy). Chętni wybrali się również do MOCAK-u. Pozostali uczniowe, wycieńczeni długim dniem, polegli na kanapach w kawiarni muzeum.
PLAN:
8:00 – 9:00 Śniadanie w hotelu
Zwiedzanie i referaty:
10:00- 10:30 Synagoga Tempel
10:40- 11:00 Synagoga Remuh
11:00- 11:45 Stara Synagoga
Synagoga Wysoka
11:50- 12:10 Synagoga Izaaka
Czas na zapiekanki na Placu Nowym około 50 min
Zwiedzanie i referaty:
13:10- 13:30 - Kościół św. Katarzyny + Plac Wolnica
14:00-16.00 – Zwiedzanie muzeum z przewodnikiem
16:00- 17:00 Zwiedzanie MOCAK-u dla chętnych
17:10 plac Bohaterów Getta
17:40 Apteka pod Orłem
Dzień Czwarty i ostatni. Środa.#wawel #sztuka #deszcz #wytrwała_3E #home_sweet_home
Dzień ten był ściśle związany ze sztuką. Zostawiwszy swoje bagaże w hotelu, poszliśmy na Wawel. Podziwialiśmy różnorodność stylów architektonicznych w Katedrze. Wnętrze kościoła wywarło na nas ogromne wrażenie, jednak najbardziej oczekiwanym przez uczniów punktem zwiedzania był Dzwon Zygmunta. Wszyscy dotknęli jego serca, mając nadzieję na pomyślne zdanie matury. Oprócz tego odwiedziliśmy również Dom Mehoffera i Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku, gdzie oglądaliśmy dzieła znanych twórców, takich jak : Jan Matejko, Józef Chełmoński i Władysław Podkowiński. To niestety był koniec naszej wycieczki. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do Warszawy.
PLAN:
Zwiedzanie i referaty:
9:00-11:00 Wawel
11:15- 12:15 Kościół Franciszkanów
12:30- 14:00 Dom, którego wnętrza zaprojektował Józef Mehoffer
14:15- 15:15 Galeria Sztuki XIX w.
16:00 – Dworzec Główny w Krakowie
Przez cały wyjazd uczestniczyliśmy w grze miejskiej przygotowanej przez grupę uczniów z naszej klasy. Codziennie dostawaliśmy inne zadania do wykonania, związane z przebiegiem danego dnia. Rozwiązanie gry miało miejsce już w szkole, po powrocie z wycieczki. Była to bardzo ciekawa inicjatywa, dzięki której nasza wycieczka była jeszcze bardziej urozmaicona.
#WSPOMNIENIA
#wawel #fabrykaczekolady #fabryka_Schindlera #MOCAK #bomba #kelnerka #PieprziWanilia #rachunek #lubię #to #mecz #matematyczny #brak śniadania #carrefour #charlotte #powrót #pociagiem #grawslowka #karas #barambole #fajnie