Wystawa "Obok", Berlin
Tekst: Joanna Wnuk
„Obok. Polska-Niemcy. 1000 lat historii w sztuce.” To tytuł wystawy zorganizowanej przez Martin-Gropius Bau oraz Zamek Królewski w Warszawie pod patronatem prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego oraz Prezydenta Niemiec Christiana Wulffa. Jej zadaniem jest pokazanie, poprzez liczne eksponaty, wspólnych momentów w historii obu krajów. Obejrzenie wystawy było głównym punktem wycieczki do Berlina wybranych uczniów naszego liceum.

Zwiedzanie odbywało się w porządku chronologicznym. W ten sposób, przechodząc przez kolejne sale, oglądający stopniowo zbliżał się do historii najnowszej. Wystawa rozpoczynała się od ekspozycji poświęconej początkom sąsiedztwa Polski i Niemiec. Można było w niej znaleźć między innymi replikę włóczni św. Maurycego oraz drzwi katedry gnieźnieńskiej przedstawiające sceny z życia św. Wojciecha. Istotnymi eksponatami znajdującymi się w kolejnych salach były dzieła Wita Stwosza, a także historia „Tańców polskich” Georga Telemanna.

W dalszej części wystawy szczególnie zaakcentowana została wspólna historia Polski i Zakonu Krzyżackiego. Eksponaty z tego okresu umieszczono w centralnym punkcie. Można było podziwiać tradycyjne obrazy, takie jak „Hołd pruski” namalowany przez Jana Matejkę, ale także dzieła stworzone przez współczesnych artystów, jak na przykład przykuwający uwagę obraz Edwarda Dwurnika „Bitwa pod Grunwaldem” – wykorzystujący temat historycznej bitwy do pokazania bieżących wydarzeń społecznych.

Jednak z całej wystawy najbardziej zapada w pamięć sekcja poświęcona okresowi od II wojny światowej do czasów najnowszych – ze względu na większą liczbę, a także odmienność eksponatów. W tej części wiele dzieł stworzonych zostało przez współczesnych artystów, którzy w innowacyjny sposób ukazują najbliższą XX-wieczną historię stosunków polsko-niemieckich. Przemyślana kompozycja sali, ukazująca II wojnę światową, między innymi poprzez ciemną kolorystykę ekspozycji oraz metalową kratę zamiast podłogi, zmuszała zwiedzającego do wyobrażenia sobie realiów wojny.

Końcową część wystawy stanowi dzieło G. Schneider’a „Chłodziarka”, czyli puste pomieszczenie, w którym panuje temperatura taka jak w lodówce. Symbolizuje ono zimną wojnę w Niemczech. Jako jeden z ostatnich eksponatów  zobaczyć można dzieło Stanisława Dróżdża „Między”. Jest to pokój, na którego ścianach rozsypano litery słowa „między”, symbolizującego uczucia Polaków żyjących w tamtym okresie.

Myślę, że wystawa była interesująca zarówno dla odbiorcy z Polski, jak i z Niemiec.
W Berlinie spędziliśmy trzy dni. Poza głównym punktem programu - wystawą "Obok", odwiedziliśmy również kilka innych muzeów: Story of Berlin, w którym można było zapoznać się z atrakcyjnie przedstawioną historią Berlina i zwiedzić bunkier przeciwatomowy, Charlie Check Point, czyli Muzeum Muru Berlińskiego oraz na sam koniec - Muzeum Żydowskie.

Zapraszamy na obszerny fotoreportaż...
2008 - 2017 Copyright @ IX Liceum Ogólnokształcące im. K. Hoffmanowej. Stronę realizuje Halina Roszkowska