Jednodniowe spotkania polsko-izraelskie
Tekst i zdjęcia: Zofia Pietrzak
Opracowanie: Halina Roszkowska

Od kilku już lat IX  Liceum im. Klementyny Hoffmanowej uczestniczy w programie "Jednodniowe spotkania polsko-izraelskie". W związku z tym w lipcu 2008 roku zostali zaproszeni do Polski dyrektorzy szkół z Izraela.
9 listopada 2009 została między Warszawą a Tel Awiwem podpisana umowa o rozszerzeniu współpracy w zakresie edukacji.

W dniach 21 - 28 listopada 2009 14-osobowa polska delegacja dyrektorów i nauczycieli liceów ogólnokształcących głównie z Warszawy przebywała w Izraelu na zaproszenie władz miasta Tel Awiw.Wyjazd ten był elementem programu i rewizytą dyrektorów szkół izraelskich, których gościła Warszawa.

Dyrektor IX Liceum, pani Zofia Pietrzak, uczestniczyła w obu tych spotkaniach.Oto jej relacja z wizyty w Izraelu.

Zamieszkaliśmy w najstarszej dzielnicy Tel Awiwu - Jaffie, od niej też rozpoczęliśmy zwiedzanie miasta.
Jaffa - jeden z najstarszych portów morskich na świecie - stała się częścią Izraela i dzielnicą Tel Awiwu po II wojnie światowej.

Głównym punktem programu naszej grupy były wizyty w szkołach. W pierwszej z nich - Bialik Rogozin School uczą się młodzi Izraelczycy przybywający z całego świata. Wszyscy poznają język hebrajski.

Byliśmy również w Centrum Nauk Ścisłych "Hemda", w których uczą się fizyki i chemii uczniowie starszych klas ze wszystkich szkół w Tel Awiwie. Uczniowie mają do dyspozycji dobrze wyposażone pracownie, pracują zespołowo i współzawodniczą z pozostałymi grupami.
Przykładem prac wykonywanych przez zespół jest zadanie skonstruowania butów do chodzenia po wodzie na zakończenie hydrostatyki i dynamiki lub zbudowanie sejfu, którego pozostałe grupy nie będą w stanie otworzyć.
Doświadczenie, które wykonywali uczniowie w trakcie naszej wizyty - "Badanie SEM baterii" było identyczne z tym, które wykonują Hoffmaniacy z klas fizycznych na lekcjach SAD. Nawet sposób komputerowego opracowania wyników był taki sam.

Odwiedziliśmy Centrum Współpracy arabsko-żydowskiej w Jaffie.

Byliśmy w Yad Vashem, Instytucie Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu. Jest to muzeum i pomnik poświęcony żydowskim ofiarom Holokaustu, założony w 1953 roku w Jerozolimie.
Tu przechowuje się między innymi dane o ofiarach Holokaustu, tu też posadzone są drzewa upamiętniające Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Wśród wielu pomników rozsianych na terenie Yad Vashem wyróżnia się rzeźba Borisa Saktsiera "Korczak i Dzieci Getta".

Następnie pojechaliśmy na Wzgórza Golan - górzysty płaskowyż z kopulastymi wzgórzami i licznymi suchymi stepami i dolinami. Region ten odgrywał ważną strategiczną rolę w wojnach izraelsko-arabskich.

Odwiedziliśmy Twierdzę Masada, warownię żydowską, której historia sięga czasów Heroda. Jest położona na szczycie płaskowyżu na wschodnim skraju Pustyni Judejskiej nad Morzem Martwym. Dostępu do płaskowyżu bronią strome kilkusetmetrowe zbocza. Dziś na szczyt Masady można wjechać kolejką.

Zwiedziliśmy położoną wśród gór Judei Jerozolimę, miasto o długiej historii, które dziś stanowi centralny punkt dla trzech religii: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu.

Spacerowaliśmy po labiryncie starych uliczek w miejscowości Nazaret, miejscu dorastania Jezusa Chrystusa, celu pielgrzymek chrześcijan z całego świata.

Objechaliśmy Jezioro Galilejskie, największe jezioro słodkowodne Izraela, a przy tym najniżej położone jezioro słodkowodne na Ziemi

Byliśmy nad rzeką Jordan, która swoimi wodami zasila Jezioro Galilejskie. To główna rzeka Ziemi Obiecanej ze Starego Testamentu i miejsce chrztu Jezusa i Żydów dokonywanego przez Jana Chrzciciela opisane w Nowym Testamencie.

Zatrzymaliśmy się też nad Morzem Martwym, słonym jeziorem bezodpływowym położonym wśród gór i klifów. Niezwykłe stężenie soli sprawia, że na powierzchni z łatwością unoszą się ludzie, którzy nie umieją pływać.

2008 - 2017 Copyright @ IX Liceum Ogólnokształcące im. K. Hoffmanowej. Stronę realizuje Halina Roszkowska