WARSZTATY W WYTWÓRNI FILMÓW DOKUMENTALNYCH I FABULARNYCH, czerwiec 2017

Tekst: Rafał Zdunek


Gdy w maju z ust profesor Joanny Karpińskiej padło hasło “warsztaty aktorskie” uczniowie klasy ID oraz członkowie koła teatralnego nie zwlekali i wyrazili chęć udział w przedsięwzięciu organizowanym przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Kilka dni przed planowanym wydarzeniem dowiedzieliśmy się, że motywem przewodnim będą losy cichociemnych oraz otrzymaliśmy scenariusze scen, w których mieliśmy zagrać.

We środę, 14 czerwca, ubrani w wojskowe kolory, w równie bojowym nastroju, wraz z prof. Joanną Karpińską i prof. Adamem Rębaczem ruszyliśmy na ulicę Chełmską, gdzie mieści się siedziba Wytwórni. Po krótkim wprowadzeniu przyszedł czas na obejrzenie filmu pt. “My, cichociemni. Głosy żyjących”, który był punktem wyjścia do naszej dalszej pracy. Po seansie rozpoczęliśmy zajęcia z aktorem Maciejem Kowalewskim, który opowiedział nam jak wygląda życie i praca w tak wymagającym zawodzie, jak jego własny.
Po przydzieleniu ról rozpoczęliśmy przygotowania koncentrując się na najważniejszych „narzędziach” aktorskich, czyli głosie, ciele i wyobraźni. Na to, co nadeszło potem, wszyscy czekaliśmy z podekscytowaniem – weszliśmy nareszcie na plan filmowy!
Pomimo tego, że zostaliśmy “rzuceni na głęboką wodę”, jak sam określił pan Kowalewski, nie zraziliśmy się i podjęliśmy wyzwanie. Nie ominęły nas pomyłki, ale dzięki uwagom Prowadzącego z każdą kolejną powtórką sceny coraz lepiej wcielaliśmy się w postaci cichociemnych.
Dzięki tym warsztatom każdy z nas mógł przez chwilę poczuć się jak prawdziwy aktor oraz poznać historię członków formacji “cichociemnych”. Nasze zmagania i ich efekty prezentuje poniższy film.


Slider