WYJAZD INTEGRACYJNY KLAS 1B I 1G, wrzesień 2016


Tekst: Agata Marciniak 1B
Zdjęcia: Danuta Przeździecka


18 września, godzina 655
Za pięć minut odjeżdża autokar. Większość uczniów już siedzi w pojeździe. Podekscytowanie, bo to teraz tworzą się przyjaźnie, które pomogą przetrwać najbliższe lata szkoły.

WYJAZD INTEGRACYJNY KLAS 1B I 1G
Popołudnie: jesteśmy na miejscu. Ośrodek wita nas przyjazną atmosferą i zimnymi pokojami. Czyżby to już był koniec atrakcji na najbliższe godziny? Co to, to nie. Szybki obiad i z powrotem wsiadamy do autokaru. Trzeba zwiedzić klasztor pokamedulski. Położona na półwyspie, otoczona Jeziorem Wigierskim budowla zachwyca już z daleka. Kościół, krypty, wystawa o Janie Pawle II i dawne domy zakonne – wszystko strzeżone przez wysokie mury i odmęty wody. Następnie krótki spacer po terenie Wigierskiego Parku Narodowego i wracamy do ośrodka. Część osób, pod wodzą pani profesor Hnydki, idzie na zajęcia z mikroskopami, by odkryć tajemniczy świat biologii.
Na zakończenie dnia – ognisko. Kiełbaski, grzany chleb i śpiewanie – wszystko w magicznej poświacie księżyca.

19 września
Pierwsze zajęcia odbywają się klasami. 1G jedzie do leśniczówki, 1B do Muzeum Wigierskiego Parku Narodowego. Tutaj pobieramy próbki wody z Jeziora Wigierskiego, którą zbadamy pod względem pH, po uprzednim zmierzeniu temperatury i przejrzystości jeziora. Potem oglądamy interaktywną wystawę o florze i faunie akwenu.
Czas na przejażdżkę kolejką wąskotorową. Wszechogarniające uczucie zimna rekompensują nam piękne widoki i miła atmosfera. Wyziębieni, lecz zadowoleni wracamy do ośrodka.
Co jest najlepszym sposobem na rozruszanie zmarzniętych uczniów? Gry integracyjne (szczególnie polecana jest zabawa w dentystę). Potem kolejna tura mikroskopów.
Nastaje wieczór. Grupa śmiałków (prawie całe dwie klasy) postanawia pod osłoną nocy posłuchać ryków godowych jeleni. Po nieudanych próbach zostaje tylko garstka, która przenosi się na pomost. Choć mróz powoduje utratę czucia w kończynach, a jeleni ani nie widać, ani nie słychać, spokój nocy i przepiękne rozgwieżdżone niebo nie rozczarowują.

20 września
Zamiana: teraz klasa 1G ma zajęcia w muzeum, a 1B – w leśniczówce. Tu czekają na nas dwie atrakcje: spacer po lesie z leśniczym, który zdradza nam sekrety życia natury oraz badania pod mikroskopami. Jednak żeby rozpocząć zabawę ze sprzętem, trzeba najpierw samemu przygotować materiały. Tak więc brodzimy w wodzie w poszukiwaniu pijawek i innych bezkręgowców, by później obejrzeć je w powiększeniu.
Wracamy. Przytłoczeni perspektywą powrotu do rzeczywistości, ale z bagażem miłych wspomnień.