MIĘDZY WSCHODEM A ZACHODEM, październik 2015


Zdjęcia: Adam Rębacz, Szymon Kucharski


Międzynarodowy, polsko-ukraiński projekt „Między Wschodem a Zachodem” jest realizowany w naszej szkole od 2009 roku. Tegoroczna, piąta edycja odbyła się w dniach 18-25 października 2015 r. Ze strony polskiej wzięli w niej udział chętni uczniowie ze wszystkich klas, z zauważalną przewagą klasy 1F, zaś z Ukrainy przyjechała młodzież z zaprzyjaźnionej z nami szkoły z Dniepropietrowska.

Pierwsze dni projektu uczestnicy spędzili w Warszawie, gdzie zwiedzali miasto – w tym Muzeum Historii Żydów Polskich i Centrum Nauki Kopernik, brali udział w zajęciach integracyjnych i sportowych oraz w warsztatach linorytu w Instytucie Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, która była absolwentką pensji Pani Pauliny Hewelke. Ukraińskich uczniów gościli u siebie w domach uczniowie naszej szkoły.

W piątek wyjechaliśmy na Ukrainę, gdzie we Lwowie i w Żółkwi zwiedziliśmy szereg miejsc, związanych z trudną, ale ciekawą, wspólną historią Polski i Ukrainy.

Tegoroczna edycja projektu, nieco skromniejsza od poprzednich, mogła się odbyć dzięki wsparciu Domu Spotkań z Historią, Klubu Inteligencji Katolickiej oraz Rady Rodziców naszego liceum.