POLSKA ŚCIEŻKA W DREŹNIE, listopad 2014
Projekt realizowany przy wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej
Tekst: Halina Roszkowska
Zdjęcia: Halina Roszkowska, Marta Lipowska, Jan Nawrocki
„... z historycznego punktu widzenia Saksonia jest Polsce krajem najbliższym.” (Władysław Bartoszewski)
Gdy pod koniec XVII wieku królem polskim został elektor saski Fryderyk August, a potem na tron polski wstąpił jego następca, August III, kontakty Polski i Saksonii ożywiły się. W Dreźnie powstała liczna kolonia polska, składająca się z osób związanych z dworem. August II przeniósł nawet do Drezna całą polską królewską kapelę.
W roku 1807 w Dreźnie została opracowana i podpisana przez Napoleona Konstytucja Księstwa Warszawskiego. Po upadku powstania listopadowego miasto stało się ważnym ośrodkiem emigracji, schroniło się tu około 10 tysięcy Polaków, w tym ci najwybitniejsi: Juliusz Słowacki, Adam Mickiewicz, który napisał tu III część Dziadów i Redutę Ordona, Cyprian Kamil Norwid, Wincenty Pol, Józef Wybicki. Dwukrotnie, w roku 1829 i 1830, przebywał w Dreźnie Fryderyk Chopin, a podczas swojego pierwszego pobytu uczestniczył w prapremierze "Fausta" J.W. Goethego. Tutaj po powstaniu styczniowym osiedlił się i mieszkał przez dwadzieścia lat Józef Ignacy Kraszewski, autor między innymi "Trylogii saksońskiej". W słynnej operze drezdeńskiej w roku 1901 odbyła się premiera opery "Manru" Ignacego Paderewskiego. W Dreźnie mieszkał Mieczysław Karłowicz, a koncertował - Karol Szymanowski. Na starym katolickim cmentarzu do dziś można odnaleźć wiele polskich grobów, jest tam pochowany między innymi poeta Kazimierz Brodziński.
Uczniowie Hoffmanowej odwiedzili pod koniec listopada stolicę Saksonii. Podzieleni na zespoły dokumentowali przy pomocy aparatów fotograficznych miejsca związane z polskimi śladami, zbierali informacje, opowieści, które zostaną wykorzystane do tworzenia mapy „Polskiej ścieżki w Dreźnie”. Uczestników wyprawy spotkała też niespodzianka. W Muzeum J. Kraszewskiego natrafili na ślady patronki naszego liceum. Po roku 1831 Klementyna Hoffmanowa, jak wielu innych emigrantów, zamieszkała w Dreźnie i napisała pierwszy przewodnik po tym mieście.